TEMA – Evimiz Dünya Oyunu

Çevre denilince akla ilk gelen kuruluşlardan biri TEMA Vakfı. Akla hemen gelmeyen ise uzun süredir devam ettirdikleri TEMA Vakfı Eğitim Portalı.

E-TEMA nın yaptığı en önemli şeylerden biri okul öncesinden lise düzeyine kadar farklı yaş gruplarıyla Doğa Eğitim Programları düzenlemeleri. Bu programlarda gönüllü öğretmenlerle çocukların ve gençlerin doğayla tanışması sağlanıyor. 

Sitede bulunabilecek en güzel içeriklerden bir kısmı da sifiratiktema.org topraktema.org arilarvarsa.org sutema.org sitelerinde, çocukların da ilgisini çekebilecek şekilde hazırlanmış infografikler. Özellikle çocuğunu veya öğrencilerini, doğayla ve çevre sorunlarıyla tanıştırmak isteyenler için çok güzel bir başlangıç noktası.

E-TEMA’nın son icatlarından biri de çevre dostu bir dijital oyun: Evimiz Dünya. Kendi açıklamalarıyla:

“Evimiz Dünya Projesi, çocukların sürdürülebilirlik kavramı üzerinde düşünmelerini ve evde yapabilecekleri tasarruf davranışları ile ilgili farkındalık kazanmalarını hedefliyor. Bu oyunla çocuklar hem eğlenecek hem de günlük hayatlarında yapacakları doğru tercihlerle ortak evimiz olan Dünya’yı ve doğal varlıkları koruyabileceklerini hatırlayacaklar.”

Oyuna ilk girildiğinde kısa bir video karşılıyor oyuncuları.

Videodan sonra mobil cihazlarda ve masaüstünde oynanabilecek 15 soruluk bir oyun alanı çıkıyor karşımıza.

Soru işaretlerini buldukça hem okuyarak hem de yazılı şekilde çevreci sorular beliriyor ekranda:

Soru işaretlerini bulmak o kadar kolay olmayabilir. Son üçünü bulmakta zorlandığımı itiraf etmem gerek fakat yakınlaştırma özelliği koyulmuş. Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de severek oynayacağı bir oyun Evimiz Dünya. Farkındalık arttırma adına iyi düşünülmüş bir proje.

Oyunu ebeveynler çocuklarıyla bir etkinlik yapmak için kullanabileceği gibi şüphesiz öğretmenler için de çok faydalı. Özellikle Sınıf ve Fen Bilimleri öğretmenlerinin kullanacağı oyun; sınıfta öğrencilerle çözülebilir, üzerine tartışmalar yapılabilir. Sonrasında öğrencilerden resim, video veya bir proje istenebilir.

Türkçe olduğunu da düşünürsek çok nadir bir oyun. İlgili her öğretmenin derslerinde severek kullanacağına eminim. 

Bir cevap yazın