Thinglink Nedir?

Thinglink, bir fotoğraf veya videonun üzerine konuya ilişkin metin, resim ya da video ekleyerek etkileşimli görsel oluşturabileceğiniz bir web sitesidir. Thinglink ile fotoğraflarınızı ve videolarınızı üzerlerine ikonlar yerleştirerek ekleyeceğiniz linklerle eğlenceli sunumlar veya öğretici materyaller haline getirebilirsiniz.

“Middle Earth” kelimesinin yanındaki ikona tıklandığında görülen bilgi

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Thinglink’in web sitesine gitmeli ve üye olmalısınız. Sonrasında ise yeni bir etkileşimli görsel oluşturmak için “Create” seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneğin altında 4 farklı sekme (Upload Image, Upload Video, Upload 360o/VR Image, Upload 360o/VR Video) göreceksiniz. Bu sekmelerden ilki ile fotoğraf, ikincisi ile video yükleyebilirsiniz. “Upload Image” seçeneğini seçtikten sonra karşınıza gelen ekranda sağda yüklediğiniz görseli solda ise “Add Tag, Settings, Done” seçeneklerini göreceksiniz. “Add Tag” seçeneğini seçtiğinizde karşınıza sırasıyla “Add text and media, add text label, add content from website, create tour” sekmeleri gelecektir. En basit şekilde “Add text and media” ile bir görsel/video ile açıklama metini ekleyebilir, “Add text label” seçeneği ile yalnızca açıklama metini yazabilir, son olarak “Add content from a website” seçeneği ile bir web sitesine link verebilirsiniz.

Her aşamada karşınıza çıkan “Change Icon” seçeneği ile fotoğrafınızın/videonuzun üzerine koyacağınız noktaları farklı şekillerle (Youtube/Instagram logoları vs.) değiştirebilirsiniz. Ayrıca “Settings” üzerinden görselinizin renk vb. özelliklerini düzenleyebilirsiniz. Çalışmanız bittiğinde “Done” seçeneğine tıklamalısınız. Çalışmanızı paylaşmak için “Share” seçeneğine tıklamalı, açılan ekranda görülen sekmelerden; farklı sosyal medya kanallarında paylaşmak için “Publish to social”, sadece çalışmanın linkini kopyalamak için “Share link” seçeneklerini kullanmalısınız. 

“Hogwarts” kelimesinin üzerindeki ikona tıklandığında görülen bilgi

Kısacası Thinglink ile hazırladığınız görseller ve videolarla ders anlatımınızı renklendirebileceğiniz gibi, öğrencilerinizden geri bildirim almak için de kendi etkileşimli görsellerini hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Not: Örnek olarak verilen görsellerde kelime bulutları kullanılmıştır. İsterseniz bilgisayarınızdan herhangi bir görseli/videoyu da yükleyebilirsiniz.

Öneri ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın