Uzaktan Eğitimde İhtiyaçlar – Google Meet Üzerinden Küçük Grup Çalışmaları

Çevrimiçi eğitim günümüzde oldukça önemli bir duruma geldi. Kısa zamanda bu kadar hızlı bir yol alınması hem eğitim kurumlarını hem de aileleri hızlı aksiyon almaya itti. Bir aydan fazla bir süredir devam eden uzaktan eğitim süreci küçük grup çalışmaları, farklılaştırılmış eğitim gibi kavramların önemini bir kez daha ön plana çıkardı. Öğretmenler, öğrenciler ve aileler sürece olabildiğince hızlı bir şekilde konsantre olmaya çalışırken karşılarına her gün yeni ihtiyaçlar çıkıveriyor.

Öğrencilerin işbirliği yaparak bir çalışmaya dahil olmaları oldukça önem arz eden bir konu iken uzaktan eğitim ile işbirliğine dayalı çalışmalar oldukça azaldı. Bu süreçte elbette öğrencilerimizin yaşını da göz ardı etmemek gerekir. İlkokul birinci sınıf okutan bir öğretmen olarak; zümre toplantımızın en temel konularından biri küçük grup çalışmalarını çevrimiçi platformda nasıl hayata geçireceğimiz oldu. Her birimiz endişelerimizi dile getirdik elbette. Ders süresi, öğrencilerin yaş grubunun çok küçük olması, ailelerin beklentileri gibi konular üzerine toplantılarımızda uzun uzun konuştuk.

Bu yazıyı okuyan tüm öğretmenlere tavsiyem grubunuzla endişelerinizi konuşmaktan çekinmeyin.

Ele alınan konuların her zaman artıları ve eksileri olacaktır. Grubunuzla endişelerinizi, korkularınızı, merak ettiklerinizi, heyecan duyduğunuz ayrıntıları açık bir şekilde paylaşın. Bakın ne kadar işe yarıyor, görecek ve bana hak vereceksiniz.

Bu süreçte bizler öğretmen olarak öğrencilerinizin temel ihtiyaçlarının ne olduğunu unutmamalıyız. Ders planlarımızı yaparken bu ihtiyaçları her zaman ilk sıralara almalı ve derslerimizi buna göre planlamalıyız. Uzaktan eğitim süresince öğrencilerimizden de sık sık ‘’Öğretmenim hani okuldayken grup çalışmaları yapıyorduk ya yine yapacak mıyız?’’ tarzında sorular almak bizlerin planımıza grup çalışmasını dahil etmemizi hızlandırdı. Bir toplantımızda yine gündemimiz küçük grup çalışmalarına öğrencilerin ne kadar ihtiyaç duyduğu oldu. Bu yaş grubuyla ilk denemeyi nasıl yaparız diye uzun uzun konuştuktan sonra hayalimizi gerçeğe dönüştürebilmek için ilk ve en önemli adımı attık. Bu süreçte aldığımız kararlar şöyleydi;

  • Grup çalışması yapacağımız konuyu seçmek,
  • Sınıfı kaç gruba böleceğimize karar vermek,
  • Kaç öğretmene ihtiyaç duyduğumuzu kararlaştırmak,
  • Öğretmenler ile iletişime geçmek,
  • Sınıfların grup çalışması için kullanacağı linkleri oluşturmak,
  • Ders saatlerinin olduğu tabloyu ve ders planının detaylarını öğretmenlerle paylaşmak,
  • Sürece dahil olan öğretmenler ile kısa bir toplantı yapmak, paylaşılan planı anlatmak ve sorularını cevaplamak.

Ve işte o an… Her birimizin dersinin olduğu gün geldiğinde yeni bir şey deneyimleyecek olmak hem bizleri hem de duyduklarında öğrencilerimizi oldukça heyecanlandırdı. Elbette öğrencilerden kaygılananlar oldu. Süreçte biz öğretmenlere önemli roller düştü. En başta bunun bir deneme olduğunu eğer söylenen grubun linkine tıklayıp o gruba dahil olamazlarsa bizimle yine bu sınıfta kalabileceklerini paylaştık. Emin olun bu tarz söylemler 7 yaşındaki bir çocuk için oldukça önemli. Ardından grupları ve linklerini paylaştık adım adım. Linke tıklayıp kendi gruplarına gitti öğrenciler. Onları o grupta süreçte yardımlarını esirgemeyen ve bizlere destek olan öğretmenleri karşıladı. Grupça ne yapılacağını da oradaki öğretmenlerden dinlediler. Gruptaki görevleri sona erince tekrar sınıf linkine tıklayarak kendi sınıflarına geldiler ve yaptıkları grup çalışmasını tüm sınıf arkadaşlarına sundular. Gruptaki öğretmenler de ilk deneme olduğu için sınıflarımıza gelerek gruptaki öğrencilerini cesaretlendirmeye devam ettiler. Belki çok küçük çalışmalar yapıldı fakat birlikte bir şeyi başarma hissinin verdiği mutluluk öğrencilerin yüzünden okunuyordu. ‘’En güzel online ders buydu.’’, ‘’Bir daha ne zaman yapacağız öğretmenim?’’ gibi cümleler döküldü her birinin dudaklarından. Aksaklıklar da oldu elbette ama inanın denemeye değer. Her şeyi bir kenara bırakıp denemeye ne dersiniz? Sonucu görünce sizlerin de gözlerinin içinin güleceğine eminim.

Bu çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ederim. Öğrencilerimize kavuşacağımız güzel günlere…

Pınar


Siz de online eğitim sürecinde gerçekleştirdiğiniz grup çalışması deneyimlerinizi yorumlar üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın