Uzaktan Eğitimde Nearpod Dönemi

Nearpod Nedir?

Uzaktan eğitim sürecindeki karşılaşılan en büyük sorunlardan biri öğrenciyi ders boyunca ekran başında dikkati dağılmadan tutabilmektir. Bu sorunu çözmek için yararlanabileceğiniz yöntemlerden biri de canlı (live) bağlantı yoluyla öğrencilerinizle eş zamanlı ders işlemek, oyunlar oynamak, quizler çözmek vs. olabilir. Bunu sağlayan Kahoot, Quizziz, Formative, Socrative gibi pek çok ölçme ve değerlendirme uygulaması kullanımda olmasına rağmen tüm dersi birlikte işleyebileceğiniz bir uygulama bulmak zordur. Eğer sizin de hem sunum hem aktivite hem video hem de oyunları öğrencilerinizle eş zamanlı olarak deneyimleyebileceğiniz bir uygulamaya ihtiyacınız varsa Nearpod’ı çok seveceksiniz!

Nearpod Kullanıcı Paneli

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Google Play Store veya App Store üzerinden uygulamayı indirebilir akıllı cihazınızdan giriş yapabilirsiniz. Ancak benim önerim zaten çevrim içi derslerde bilgisayarınızı kullanacağınızdan web sitesi üzerinden derslerinizi hazırlamanız. Böylelikle ekran paylaşımı yaptığınızda sorun çıkmayacaktır.

Web sitesi üzerinden nasıl giriş yapacağınıza gelirsek; ister Office 365 hesabınızla ister Google hesabınızla kaydolup derslerinizi hazırlayabilirsiniz. Giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ekranda solda Nearpod’ın kendi kütüphanesini, raporları ve çeşitli kaynakları göreceksiniz. Kendi dersinizi hazırlamaya “Create Your Own” seçeneğinin altındaki “Lesson in Nearpod” veya “Lesson in Google Slides” (bu uygulama üzerinden devam etmek isterseniz) seçeneğini seçerek başlayabilirsiniz. İlk etapta “Lesson in Nearpod” seçeneğini seçmeniz daha faydalı olacaktır. Karşınıza gelen ekranda “Add Slide” seçeneğine tıklayarak 3 farklı seçeneğe (Add Content, Add Web Content, Add Activity) ulaşacaksınız. Bu seçeneklerin her biri sizi kendi içinde farklı şablon ve uygulamalara götürecektir.

Çizim Etkinliğinde Öğretmen Ekranı

Kısaca anlatmak gerekirse, “Add Content” üzerinden dersinize videolar, simulasyonlar, sanal geziler, PowerPoint/Sway/Slideshow içerikleri ile PDF, ses ve Twitter yayınları ekleyebilirsiniz.

“Add Web Content” üzerinden herhangi bir web sitesini URL kopyalama yoluyla dersinize dahil edebilirsiniz. Son olarak, “Add Activity” kısmından dersinize eşleştirme, açık uçlu soru, Kahoot benzeri oyunlaştırılmış bir quiz, klasik quiz, Flipgrid uygulaması, çizerek cevaplama alanı, boşluk doldurma testi, anket veya Padlet benzeri bir pano alanı ekleyebilirsiniz.  

Eşleştirme Etkinliğinde Öğrenci Ekranı

Dersiniz tamamlanıp kaydedildiğinde kütüphanenizdeki yerini alacaktır. Kütüphanede üzerine geldiğinizde “Live Lesson” ve “Student Paced” adlarında iki seçenek göreceksiniz. “Live Lesson” seçeneğini öğrencilerinizle ders anında ekranınızı paylaşarak kullanabilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda bir kod ile karşılaşacaksınız, bu kodu öğrencilerinizle paylaşıp onların da gönderdiğiniz link üzerinden giriş yapmalarını sağlamalısınız. Giriş yapan her öğrenci sırasıyla (sizin komutunuz olmadan ilerleyemezler) etkinlikleri deneyimleyecektir, aynı anda sizin ekranınızda da her öğrencinin süreçteki güncel durumu görünecektir. Ders tamamlandığında yukarıdan “End Session” diyerek dersi bitirebilirsiniz. Ders sonunda ayrıntılı rapora “Reports” ksımından ulaşabilirsiniz.

Eğlenceli Quiz Etkinliğinde Öğretmen Ekranı

Eğer ödev olarak dersi öğrencilerinizle paylaşmak isterseniz “Student Paced” seçeneğini seçip Microsoft Teams, Google Classroom gibi birçok farklı platformda paylaşabilir veya direkt olarak linkini kopyalayıp öğrencilere mail, Twitter, Facebook vs. yoluyla gönderebilirsiniz.

Eşleştirme Etkinliğinde Öğretmen Ekranı

Not: Nearpod ücretsiz üyelikte 100 MB’a kadar dersler hazırlayabilirsiniz. Bu nedenle video ve yüksek boyutlu görseller kullanmamak faydalı olacaktır. Videoyu link olarak ekleyerek YouTube vb. web sitelerine yönlendirebilirsiniz.

Öneri ve deneyimlerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın