Uzaktan Eğitimde Öğrencileri Sosyal ve Duygusal olarak Desteklemeye Yarayacak 5 Faydalı Uygulama


Bu yazı “5 Tips for Supporting Students Socially and Emotionally During Distance Learning başlıklı yazıdan çevrilmiştir.


Birçok öğrenci Koronavirüs salgını sebebiyle değişen okul programlarından dolayı yüksek stresle başa çıkmaya çalışıyor. Bazı öğrenciler arkadaşlarından ayrılmış, evlerinde hapsolmuş haldeler. Bazılarıysa hastalığa yakalanmaktan korkuyorlar. Aileleri parasal sorunlar yaşayan veya hastalığa yakalanan öğrencilerse daha da hassaslaşabiliyor. Her ne kadar fiziksel olarak aynı sınıfta bulunmasanız da öğrencilerinizi sosyal ve duygusal olarak destekleyebileceğiniz yollar var.

Okul -ister çevrim içi, ister yüz yüze ya da ikisi birlikte olsun- öğrencilere normal şartlarda hissettirebilir. Ancak öğrencilerin endişe hissetme ihtimalin olduğunu kabul etmek önemlidir. Oluşan kronik stres ve travma öğrenme sürecini bölebilir. Öğretim yönteminize SDÖ (Sosyal-Duygusal Öğrenme) adımlarını ekleyerek öğrencilerinize yardımcı olabilirsiniz. SDÖ öğrencilerin daha iyi öğrenmesine zemin hazırlar. 

SDÖ’yü içselleştirmek, bir öğretmen olarak size de yardımcı olur. Size öğrencilerinizle daha iyi ilişkiler kurmanızda, öğrencilerinizin de öz farkındalık, öz yönetim, sorumlu karar alma, sosyal farkındalık ve ilişki kurmanın da içinde olduğu beş önemli beceriyi kazanmasına yardımcı olur. Uzaktan eğitim süresince bu becerilere odaklanmanıza yardımcı olacak bazı önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

Öğrencileriniz ve aileleriyle düzenli (çevrim içi) kontrol buluşmaları organize edin.

Araştırmaya göre, olumlu öğretmen-öğrenci ilişkileri özellikle stresli zamanlarda öğrencinin öğrenmesine katkı sağlar. Bunu çevrim içi öğrenme için de söyleyebiliriz. Öğrencilerinizle ilişki kurmaya yardımcı olacak bu kontrol buluşmalarını düzenleyin. 

Bireysel buluşmaları öğrencilerin nasıl hissettikleri hakkında konuşmak için kullanın. Bu çevrim içi buluşmalar öncesinde okulunuzun ailelerle iletişim kurmak için önerdiği bir araç var mı diye araştırın. Sonrasında kontrollerin nasıl bir format ve sıklıkla yapılırsa onlardan en iyi sonucu alacağınızı düşünün. Ödev teslimlerinde geciken öğrenciler daha sık kontrollere ihtiyaç duyabilir. Nerede zorlandıklarını bulmak size yeni stratejiler önermede yardımcı olabilir. 

Sürece aileyi dahil etme konusu da öğrencinin öğrenmesinde önemli bir etmendir. Son günlerde birçok aile stres, parasal istikrarsızlık veya hastalıkla baş ediyor. Tüm bunların yanısıra çocuklarının akademik süreçlerini takip etmek istiyorlar. Bu yüzden ailelerle yapacağınız kontrollere de zaman ayırın ve onlara destek sağlayın; fakat sizin çağrılarınızı cevaplayacak zaman bulamama ihtimallerini de göz önünde bulundurun.   

Organizasyon, planlama ve öz denetim becerilerini öğretin.

Stratejik düşünme becerilerinin öğretimi tamamen öğrencinin öğrenmeyi öğrenmesini sağlamakla ilgilidir. Bu her zaman ve her kademede faydalı olacak bir yöntemdir. Fakat özellikle öğrencilerden uzaktan öğrenme veya farklı bir okul programını takip etme gibi yeni bir şey denemelerini beklediğinizde oldukça önem kazanacaktır. 

Eğer öğrencileriniz evden eğitime devam edeceklerse, çevrim içi okul platformlarına nasıl erişim sağlayacakları, kendilerine ait nasıl bir günlük program hazırlayacakları ve motivasyonlarını nasıl koruyacakları gibi bazı temel bilgileri onlarla paylaşmalısınız. 

Farklı düşünen ve öğrenen öğrencilerin daha net yönergelere ve bu stratejileri geliştirmek için sık sık kontrollere ihtiyaçları olacağını unutmayın.

Güncel gelişmeleri okuyun ve tartışın.

Koronavirüs salgını veya ırksal adaletsizlik gibi güncel konuları işlerken öğrencilere yaşlarına uygun, gerçek bilgiler verin. Örneğin, öğrenciler sağlık çalışanları ve bilim insanlarının nasıl Koronavirüs ile başa çıktıkları ya da insanların nasıl stresten daha az etkilendikleri hakkında okuma yapabilirler. Güncel olaylar öğrencilere hisleri hakkında konuşmak için de fırsat yaratır. Bu onların daha az yalnız hissetmelerini sağlar. Birçok aile çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Bu zorlukları öğrenmek öğrencilere sosyal farkındalık ve empati duygusu geliştirmede yardımcı olabilir. 

Çocuklarla Koronavirüs veya ırksal adaletsizlik hakkında nasıl konuşulacağına dair ipuçları için linklere tıklayın. 

Öğrencilerinize onları “yardımsever” olmaları konusunda destekleyen bir proje ödevi verin. 

Harekete geçmek endişe ve depresyonu azaltabilir. Aynı zamanda öğrencilere sosyal farkındalık ve ilişki kurma becerilerini geliştirme imkânı sunar. Öğrencilerinize karantina altındaki yaşlı vatandaşlarla gençleri buluşturan bir kampanya başlatan Helping Ninjas adındaki çocuk grubundan bahsedin. Daha sonra öğrencilerinizden çevrelerinde veya evlerinde gördükleri ihtiyaca yönelik kendi projelerini tanıtlamalarına izin verin. Yaşlarına uygun yapabilecekleri proje örneklerini de onlarla paylaşın:

  • Küçük kardeşlerine kitap oku veya ödevlerine yardım et.
  • Evde karantinada olan arkadaşlarına eğlenceli bir video hazırla.
  • Mutfakta ailene yardım et.
  • Kendini yalnız hissettiğini düşündüğün birini ara veya kartpostal gönder.

Müfredat standartlarını sağlamak için öğrencilerden sonrasında bir yansıtma projesi de hazırlamalarını sağlayabilirsin. Örneğin, öğrenciler geçmişte toplulukların, insanların bu tarz olağanüstü durumlarda ne tür yollara başvurduklarını ya da harekete geçtiklerini araştırabilirler. Öğrenme için Evrensel Tasarım (Universal Design for Learning)’ın savunduğu öğrencilerin öğrendiklerini diledikleri şekilde sunabilmeleri ilkesine de dayanarak, bazı öğrenciler yazılı bir rapor hazırlarken bazıları bir video veya çizgi roman hazırlamayı tercih edebilir. 

Stres azaltma ve bilinçli farkındalık (mindfulness) stratejilerini öğrencilerinizle paylaşın.

Birçok öğrenci stresi azaltmak ve güçlü duygularla başa çıkmak için stratejiler geliştirmeye ihtiyaç duyar. Öğrencilerinize bu stratejileri denemeleri için açıklamalar yapın ve uygulamalar gösterin. Bunlardan biri mindfulness stratejisi olabilir. Çalışmalar mindfulness’ın stres ve duygu yönetiminde faydalı olabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda öğrencilerin odaklanmalarına da yardımcı olmaktadır. Birçok mindfulness uygulaması stresli zamanlarda çocuklar ve yetişkinler için ücretsiz hizmetler sunmaktadır. 

Görsel Kaynakça: Photo by Tengyart on Unsplash

Bir cevap yazın