WORDCLOUD (KELİME BULUTU) NEDİR?

En basit tanımıyla kelimelerin bir araya karışık şekillerde geldiği, estetik bir görüntüsü olan metin görselleri diyebiliriz. Sizin ekleyeceğiniz kelimeleri, istediğiniz şekillerin içine, sizin belirleyeceğiniz renk ve özelliklerle görselleştirmeye yarıyor. Sıkıcı toplantı sunumlarında, okulda, eğitimde, ailede, içerde dışarda her konuda kullanabiliyoruz.

Biz eğitimci bakış açısıyla eğitimde nerelerde kullanabileceğimize dair bazı örnekler verelim. Sizin başkaca fikirleriniz olursa bizimle de paylaşırsanız birlikte bir fikir bulutu oluşturabiliriz. 🙂

NASIL YAPILIR?

WORDART

Word cloud yapabilmek için birçok site var. Ben kullanımı en kolay ve çeşitliliği en çok olan siteyi sizinle paylaşmak istiyorum. Buraya tıklayarak Word Art sitesine ulaşabilirsiniz. Derslerinizde, öğrencilerinizle birlikte oluşturabileceğiniz gibi öğrencilerinize ödev olarak da rahatlıkla verebilirsiniz.
Detaylı kullanım şeklini de hemen buraya eklediğimiz görselden inceleyebilirsiniz.

POLL EVERYWHERE

Bu program çok havalı aslında ve tek işi word cloud yapmak değil. Havalı deme sebebim, canlı yayında word cloud oluşturmanızı sağlaması. Kalabalık bir gruba sunum yaptığınızı düşünün. Soruyu ya da konuyu seyircilere veriyorsunuz. Onlar da bu siteye giriyorlar. Verilen kod ile sunumdaki soruyu görebiliyorlar. Sonra istedikleri kelimeleri yazıyorlar. Herkes kelimeleri girdikçe, en çok yazılanlar daha büyük puntolarla gösterilecek şekilde canlı bir kelime bulutu ortaya çıkmış oluyor. Diğer özelliklerini görmek ve denemek isteyenler için de fazlasıyla açıklayıcı bir eğitim videosu linki bırakıyorum. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

DERSTE NASIL KULLANILIR?

Bu bölümde de birkaç tane ders içi etkinlik örneği verelim.

 • Sınıfınızın isimlerinden oluşan bir sınıf bulutu yapabilirsiniz.
 • Derse başlamadan önce ya da dönem başında öğrencilerinizden dersinizle ilgili beklentilerini yazmalarını isteyebilirsiniz.
 • Yeni başlayacağınız ya da tekrar edeceğiniz bir konu ile ilgili kelimeleri verip üzerine tartışmalar yapabilirsiniz.
 • Bir hikâyeyi özetlerken kullanabilirsiniz.
 • Matematikte şekilleri gösteren bir bulut oluşturabilirsiniz.
 • Sınav/Quiz konularını verirken kullanabilirsiniz. Çünkü eski yöntemler artık sizi kurtarmaz. 🙂
 • Öğrencilerinize İngilizce bir şarkı dinletip duydukları kelimelerden bir bulut oluşturmalarını isteyebilirsiniz.
 • Öğrencilerinizin yazacağı bir hikâyeye farklı şekillerdeki bulutlarla kapak tasarlatabilirsiniz.
 • Öğrencilerinizin birbirleri hakkındaki özelliklerini yazmalarını isteyip bunlarla “Kimdir Bu?” etkinliği yapabilirsiniz.
 • Yabancı dil derslerinde, sevdikleri şarkıcı, oyuncu, film vs. hakkında bulutlar oluşturup konuşma etkinlikleri tasarlayabilirsiniz.
 • Ünlü bilim insanlarıyla ilgili bir bulut hazırlatıp sınıfınızın bir köşesine asabilirsiniz.
 • Sene sonunda karne dosyanızı süslerken kullanabilirsiniz. 🙂 Kendi yaptığım örneği paylaşayım, fikir olur.

Bütün bunları okurken eminim aklınıza çok daha fazlası gelmiştir. Daha fazla fikir edinmek isterseniz bir tane de İngilizce kaynak paylaşıyorum. Onu da buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Sevgiler…

Bir cevap yazın