Yetişkinlere Sorduk: Günümüzdeki Sınıf Ortamlarında Olmayan Ama Olmasını İstediğiniz Bir Eşya

Sıradan bir sınıf düşünün dendiğinde akla gelen sınıf ortamı aşağı yukarı herkeste aynıdır. Ama hayallerdeki sınıf ortamı sorulduğunda ne tür cevaplar alırız merakıyla “Günümüzdeki sınıf ortamlarında olmayan ama olsun istediğiniz bir eşya? Neden?” sorusunu yetişkinlere yönelttik ve birbirinden güzel cevaplar aldık. İşte cevaplar:

İçinde sadece sağlıklı yiyeceklerin (meyve, süt, sandviç, yoğurt vb.) olduğu bir otomat. Sabah kahvaltı yapmadan gelen öğretmen/öğrenci herkes için güzel olabilir.


Gemide görmüştüm, bi salonun girişinde 2000 parçalık puzzle vardı, gelip geçenler birkaç parça yerleştirmeye çalışıyordu, ben de 4–5 parça yerleştirebilmiştim, puzzle’ın sonunu göremedim, o kadar vaktim yoktu tabii ki. Bu şekilde paylaşımla tamamlanabilecek oyunlar sınıflarda güzel olabilir.


Oyun oynayabileceğimiz daha fazla alan ve daha fazla serbest zaman.


Her sınıfta , gerekli olduğunda hem çocukların hem de öğretmenlerin ellerini yıkayabileceği bir lavabo olsa güzel olurdu. Bazı okullarda olsa bile henüz hepsinde yok.


Sınıf içinde veya yakınlarında özgürce takılabilceğimiz, yaşımıza uygun bir atolye olsaydı iyi olurdu. Ahşap işleme olur, boya, kesme, biçme vs. Daha çok kendimiz yaparak keşfedebildiğimiz bir ortam fena olmazdı:)


Sessiz oda.


Halı bi ortamda ev hissi yaratan en önemli şeylerden biri. Ev ortamı öğrenmeyi destekliyor. E hem de rahat. So why not?


Okulların çatısında Güneş enerjisi olsa ve okul kendi elektriğini kendisi üretse çok iyi olur Sınıfta ki Panolar da Akıllı Pano olur ve böylece iğne aramak zorunda kalmayız ve kimse bizim astığımız kağıtları yırtmaz böylece 🙄


Bence her yaş grubu için uygun bir lego türü vardır.


Twitterda görmüştüm: “Okulda şöyle bir bank var, buddy bench. Yalnızsan ve sıkılmışsan gidip buraya oturuyormuşsun. Biri gelip seninle arkadaş oluyormuş. Hayat çocukken bazen ne kadar da kolay”


Bazen ders aralarında uyuma ihtiyacı duyuyor insan. Soğuk ve sert masanın üstüne kafayı koymak yerine, içine girebileceğim sıcak ve yumuşak bir uyku odası/tulumu/yatağı/çadırı olsa hiç fena olmazdı 🙂


Karaoke Mikrofon!


Bağdaş kurarak oturabileceğim rahat bi salıncak. Zira salıncakta kitap okumak çocukluğumdan beri en sevdiğim şey. Öğrencilerim de bilseler severlerdi bence 😏


Himmm atış serbestse bi dikiş makinesi olsa güzel olurdu. Hem ben mutlu olurdum hem de arkadaşlarım 😏


Tavsiye panosu. ATÖLYE İstanbul’da görmüştüm. Böyle bir pano hazırlanabilir. Aylık ya da dönemlik vs. çeşitlendirilebilir.


Bu yazıdaki cevaplar yetişkinler tarafından verildi. Bir sonraki yazıda çocukların istediği sınıf ortamını aktarmaya çalışacağız. Takipte kalın!

 

Bu yazının aynısına Medium hesabımızdan ulaşabilir, Mektepp’i Medium üzerinden de takip edebilirsiniz.


Yorum Yap

author
Betül Gültekin

Tüm hakları saklıdır. © Mektepp